biblog

čtení pro bibliofily            bibliografie


čtení pro bibliofily


1. 6. 2022

co jest bibliofilie a kterak ji užívati?

Odhadem tak 99 % našich občanů buď naprosto netuší, co obnáší taková bibliofilie, nebo má o tom jen velmi vágní představu. 99 procentům z těch 99 procent je to plným právem ganz egal a své životy bez této informace dožijí zcela stejně, jako by je prožili s ní. Smyslem tohoto blogu není šířit nějakou osvětu mezi masy (kašlu na ně!), ale oslovit to necelé jedno procento, které by to potenciálně mohlo zajímat. Protože bibliofilství je neobyčejně zábavná a inspirativní záliba, takže by byla škoda, kdyby zaniklo. S vymřením bibliofilů by navíc ze světa zmizely i bibliofilie - část by zůstala pohřbená v knihovnách a archivech, kde by se ně už nikdo víckrát nepodíval, a zbylé by byly zničeny - co se starým papírem, který by už nikdo nechtěl...?

POKRAČOVÁNÍ NA SAMOSTATNÉ STRÁNCE




1. 6. 2022

nikdy neříkej někdy

Opravdu nesmím nic ohlašovat předem, protože to vždycky špatně dopadne. Těžko říct proč - snad je to nějaký podvědomý mechanismus, který z původně zábavně zamýšlené činnosti udělá práci, do které se mi v tu ránu přestane chtít. Změní se v nepříjemnou povinnost, kterou odložím, pokud mohu, což rozpoutá bludný kruh prokrastinace, která může trvat léta.
U Biblogu mám aspoň výmluvu, že jsem ho jako záměr vytvořil při Velké říjnové rekonstrukci LAW 2017, kdy se měnila celá struktura webu a všechna záhlaví, a bylo by nesmyslné to záhy zas celé předělávat. Navíc sekce Bibliografií fungovala a funguje (byť v záchvatech, jako na LAW ostatně skoro všechno). Méně omluvitelný je fakt, že ač jsem tehdy měl celkem přesnou představu o obsahu několika prvních pokračování sekce Čtení pro bibliofily (tedy vlastního blogu), neudělal jsem si ani poznámky, a za těch pět let, co jsem to odkládal a odkládal a odkládal, jsem to kompletně zapomněl.
Tak uvidíme - třeba se to ještě někam rozvine, i když v této hnusně jiné době určitě trochu jinam, než byl původní záměr.

Jedna související drobnost ale za tu dobu přece jen vznikla - můj rozhovor s Janem Čumlivským o Obrazovém knihopisu českých erotic z konce září 2020, v němž se bibliofilie zmiňuje poměrně často. Vznikl pro undergroundový Tabook Baedekr, takže podobně jako starší rozhovor o braku je veden slangem, jak nám jazyk narostl.

Jan Hýsek




1. 10. 2017

editorial

Tuto stránku berte jako příslib do budoucna.
Nehodláme zde provozovat žadný klasický blog, v němž bychom obden krmili publikum nějakými aktuálními moudry.
Jen soudíme, že ve 21. století je třeba budoucí bibliofily oslovit nějak jinak, než to přes sto let činil a činí SČB. Naprosto netušíme jak, ale zkusíme to. A snad to budou jinde vlastními způsoby zkušet i jiní. Protože pokud se to někomu z nás nepodaří, nezbude tu za nějakých 50 let už prakticky žádný bibliofil a na zbytky objektů naší záliby a posedlosti se bude bez povšimnutí navždy prášit v archivech. Což by byla škoda, jelikož mnohé krásné tisky a vazby, naučí-li se je člověk aspoň trochu vnímat, jsou opravdu krásné.

Součástí Biblogu by se měly stát i KNIHY KALU - soukromé, ultralimitované bibliofilie e-shopu, které nejenže nebudou v běžné distribuci, ale ani v nabídce žádného jiného obchodu.

Zatím ale prosíme o trpělivost - rekonstrukce webu spolu s nezbytnou inventurou skladů nám zabraly pět měsíců a nejbližší prioritou nyní bude dokončení a vydání 4. dílu Kryptadií - knihopisu českých prasáren.

Prozatím jsme do Biblogu alespoň inkorporovali kromě starších i řadu nových bibliografických soupisů, zejména bibliofilských edic. Za laskavé poskytnutí většiny z nich děkujeme Josefu Šuchmanovi.

Soupisy softerotických edic jsou vzorkem pracovních materiálů pro výše zmíněný knihopis, respektive jeho původně zamýšlený druhý svazek, který jsme se ale nakonec rozhodli nerealizovat, takže nashromážděná data se postupně objeví zde.






Úvodní menu KAL

Hlavní menu LAW