Farren Mick


Země původu: UK

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. The Mona - The Carnivorous Circus (LP Transatlantic TRA212, 1970 / CD Line TACD9.00620, 1988)
(Mona - A Fragment / Carnivorous Circus Part 1.: I. The Whole Thing Starts / II. But Charlie It´s Still Moving / III. Observe The Ravens / IV. Society Of The Horseman / Summertime Blues / Carnivorous Circus Part 2.: V. Don´t Talk To Be Mary / VI. You Can´t Move Me / VII. In My Window Box/ VIII. An Epitaph Can Point The The Way / Mona - The Whole Trip)
2. Vampires Stole My Lunch Money (LP Logo 1010, 1978)
(Trouble Coming Every Day / Half Price Drinks / I Don´t Want To Go This Way / I Want A Drink / Son of a Millionaire / Zombie Line / Bela Lugosi/ People Call You Crazy / Fast Eddie / Let Me in, Damn You / (I know from) Self Destruction /Drunk In The Morning)
3. Deathray Tapes (CD Alive 13, 1995)
(Disgruntled Employee / Atomic Boogie Hour / Tales of Beatnik Glory / When the World Was Young / Envy / An Evil Dream Came Down/ Gunfire In The Night / Zapruder´s Film / Ghost of the Yellow Dog / Memphis Psychosis)
kompilace:
I. Fragments Of Broken Probes (CD Captain Trip 046,1996)
(Intro / It´s All in the Picture / That´s Where the Trouble Started / Screwed Up / I Want to be Called Loretta /Outrageous Contagious / Cosmic Intruder / Play With Fire / Shock Horror / Lost Johnny / Sound Is The Answer John / To Know Hit Is to Love Him / Waiting for the Ice Cream to Melt / Broken Statue / Half Price Drinks / Dogpoet)
II. People Call You Crazy: The Story Of Mick Farren (CD Castle 1731, 2003)
(Slum Lord / I Want A Drink / The Junior Narco Rangers (If We Gotta Get...) / Aztec Calendar / Billy the Monster / Garbage / Half Price Drinks / Papa-Oom-Mow-Mow /But Charlie It´s Still Moving / People Call You Crazy / Who Needs the Egg? / It´s Alright, Ma (I´m Only Bleeding) / Rambling B(l)ack TransitBlues / Somewhere to Go / I´m Coming Home / Drunk in the Morning / Mona - The Whole Trip / Dogpoet/ Screwed Up - live)
EP:
Screwed Up (Stiff 12, 1977)

Komentář:
Významná postava britské rockové scény přelomu 60. a 70. let. V Cheltenhamu narozený Farren začínal svou kariéru počátkem 60. let na londýnské r&b scéně. Založil psychedelickou kapelu Social Deviants, později jednoduše zvanou Deviants. S ní hrál tři roky na kytaru a zpíval. Po třech významných psychedelických albech skupinu v průběhu amerického turné opouští a vrací se do Londýna, kde natáčí sólové album 1 v londýnském Sound Techniques. Nahrávka kombinující rhythm and bluesové inspirace s psychotickým soundem byla realizována s okruhem spřátelených hudebníků, z nichž se někteří stali základem pozdějších Pink Fairies. Na desce spolupracovali např. Twink - voc, perc; Pete Robinson - piano, org; John Gustafson - bs (ex Atomic Rooster); Steve Hammond - gt, voc; Shagrat The Vargant - voc, perc; Paul Buckmaster - cello; Raul - conga. Desku si produkoval Farren sám. Album začíná a končí skladbou Mona rozdělenou "nelogicky" na dvě části. Druhou převzatou věcí na třinácti skladbovém albu je Summertime Blues z repertoáru Eddyho Cochrana. Ostatní kousky, jako Carnivorous Circus pt. 1 + 2, In My Window Box či Observe The Ravens jsou Farrenovým dílem.
O něco později se stal zakládajícím členem legendárních Pink Fairies od kterých však před realizací debutového alba odešel a vydal se na dráhu rockového žurnalisty. Psal mj. pro New Musical Express a editoval časopis It. Dále působil na poli science-fiction literatury a psal též humorné povídky. V polovině 70. let spolupracoval jako textař také s Motorhead svého kamaráda Lemmyho Kilminstera. Na hudební scénu se vrátil až v roce 1977, kdy pro tehdy pub/punk rockovou značku Stiff natočil EP Screwed Up, která obsahuje mj. předělávku skladby z dílny Deviants Let´s Loot the Supermarket. Jeho druhé solové album Vampires Stole My Lunch Money bylo plné rock&rollového hedonismu. Album otevírá ne zrovna povedená cover verze Zappovy Trouble Coming Every Day. Další skladby jsou věnované šílenému herci Belovi Lugosimu (první filmový představitel Draculy) a chlastu (zjevně autobiografické vlivy). Většinou jde o plytký popík s trochou rock´n ´rollu bez větší životaschopnosti a posluchač si marně klade otázku, proč tato deska vůbec vznikla. Podivná je i studiová sestava - vedle Farrena zde figurují Wilko Johnson - gt (ex Dr. Feelgood, Ian Dury And The Blockheads), zpěvačka Sonja Kristina (ex Curved Air), Chrissie Hynde - šéfová a zpěvačka Pretenders, Alan Powell - drums (ex Deviants, Hawkwind, Michael Moorcock, Robert Calvert Band), Will Stallibras - harmonica, Andy Calquhoun - bs (ex Warsaw Pakt) či Larry Wallis (Motorhead). Deska ve své době propadla, ale přesto je vyhledávána sběrateli.
Farren se vrátil na scénu ještě jednou v roce 1984, kdy se spojil s Wayne Kramerem (ex MC5), Larry Wallisem (ex Pink Fairies) a Duncanem Sandersonem a pod názvem Deviants nahráli koncertní album Human Garbage. Kramer s Farrenem se sešli ještě při realizaci tzv. rhythm&bluesového muzikálu o gangsteru Dutchu Schultzovi, z něhož některé kousky vyšly v roce 1987 na EP Who Shot You Dutch?
Poté Farren zmizel ze scény a rezignoval na hudební showbusiness. V roce 1993 četl literární texty za minimálního hudebního doprovodu na koncepčním CD Gringo Madness. Také album Deathray Tapes je nahrávka mluveného slova natočená živě v červnu 1995 v Santa Monice s kytaristou Jackem Lancasterem. CD obsahuje futuristickou poezii plnou zlosti např. An Evil Dream Came Down, Gunfire in the Night, Mephis Psychosis atd. Hudební doprovod obstarali Jack Lancaster - gt, violin, trumpet, sax; Wayne Kramer - gt; Andy Colquhoun - gt a Brad Dourif - voc.
Zajímavá je kompilace Fragments Of Broken Probes obsahující 16 kompozic z období s Deviants z let 1968/69. Nechybí ani Lost Johnny - psychokybernetická sci-fi napsaná s Lemmym Kilminsterem (Hawkwind, Sam Gopal, Motorhead), nebo písně z těžko sehnatelného raritního singlu Play With Fire, živá verze Half Price Drinks, nebo Broken Statue. Tyto pre-punkové nahrávky plné vřeštících psychotických kytar a rytmických soubojů stojí určitě za poslech, a Farren s Deviants je zde v té nejlepší formě.
Druhá kompilace People Call You Crazy je nadupaná 19 skladbami včetně skvělé verze Dylanovy It´s Alright Ma (I´m Only Bleeding) či zappovsky šílené Billy The Monster, nebo úžasné desetiminutovky Dog Poet. CD je skvělým výběrem z toho mála nahrávek, které Farren realizoval na albech; jde o takový hudebně/básnický underground, že strčí do kapsy i Patti Smith. Mick Farren je bezesporu jedinečný originální umělec, který drží prapor britského undergroundu hrdě vztyčený podnes.

/PK/






Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU