Kaleidoscope /UK/


Země původu: UK

Obsazení:
Peter James Daltry (keyb)
Eddie Pumer (gt)
Danny Bridgman (drums)
Steve Clark (bs)

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Tangerine Dream (LP Fontana 1967, CD Repertoire 1998 + 6 bonusů);
2. Faintly Blowing (LP Fontana 1969, CD bootleg Fingerprint 1995 + 4 bonusy)
3. White Faced Lady (CD UFO 1991)
4. FAIRFIELD PARLOUR: From Home To Home (LP Vertigo 1970, Repertoire 1992 + 4 bonusy)
Kompilace:
The Fairfield Parlour Years (2CD /LP3 + LP4 + 9 bonusů/, Burning Airlines 2000)
SP a EP:
a) Flight From Ashiya / Holiday Maker (Fontana, 1967)
b) A Dream For Julie / Please Excuse My Face (Fontana, 1968)
c) Jenny Artichoke / Just How Much You Are (Fontana, 1968)
d) Do It Again For Jeffrey / Poem (Fontana, 1969)
e) Balloon / If You So Wish (Fontana, 1969)
f) I LUV WIGHT: Let The World Wash In / Medieval Masquerade (Philips, 1970)
g) FAIRFIELD PARLOUR: Bordeaux Rose / Chalk On The Wall (Vertigo, 1970)
h) FAIRFIELD PARLOUR: Just Another Day / Caraminda / I Am All The Animals / Song For You (Vertigo, 1970)
i) FAIRFIELD PARLOUR: Bordeaux Rose / Baby Stay For Tonight (Prism 1976)

Komentář:
Kapela méně slavná, ale podstatně zajímavější, než její americká jmenovkyně. Vynikající první album psychedelického popu nikoli nepodobného začátkům Pink Floyd vyšlo naposledy (včetně SPa-c) u Repertoire, kde se měly postupně objevit i ostatní, ale vzhledem k existenčním problémům vydavatele z toho sešlo. Druhé album tak na CD existuje pouze jako bootleg poměrně obstojně remastrovaný z vinylu. V bonusech chybí non-LP strana SPe (Balloon), která zůstala jedinou na CD dosud nevydanou nahrávkou kapely. Kromě Do It Again For Jeffrey z SPd (B strana Poem je součástí alba 2) jsou zbylé bonusy (SPb/A + SPc) obsaženy za CD verzí LP1 od Repertoire v podstatně lepší zvukové kvalitě. Hudebně pokračuje LP2 ve stylu prvního alba, avšak přece jen poněkud postrádá krystalicky čistou průzračnost instrumentace a melodickou invenci debutu.
Skupina komicky proslula donkichotským bojem s nepřízní osudu pomocí neustálých změn názvu – v naprosto stejném obsazení se jmenovali nejprve "The Side Kicks", poté "The Key" až přešli k nešťastnému, jinými již užívanému "Kaleidoscopu". Po neúspěchu obou alb nahráli jeden singl jako "I Luv Wight" a vzápětí poté se přejmenovali na "Fairfield Parlour". Jediné LP vzniklé pod tímto názvem je sice vcelku příjemné, ale už nikterak objevné; místy je laděné spíše folkově, jinde ho zase zbytečně hyzdí době poplatné, umělecky ambiciosní smyčce. V reedici Repertoire jej provázelo kompletní EPh, ale chyběla non-LP A strana SPg. Ta se objevila teprve na podivné kombinaci alb 3+4 The Fairfield Parlour Years, obsahující kromě LP4 i nevydané dvojLP3 White Faced Lady z roku 1970, které poprvé spatřilo světlo světa až po dvaceti letech na CD firmy Ufo pod hlavičkou Kaleidoscope, ač de facto původně mělo jít o druhé album Fairfield Parlour. K dovršení pojmového zmatku uvedli Burning Airlines kompilaci The Fairfield Parlour Years rovněž jako album Kaleidoscope.
Jakoby dávné tápání v názvech zůstalo prokletím kapely ještě dlouhá léta po jejím rozpadu (ostatně pikantní v této souvislosti je i edice Repertoire, která na hřbetu uvádí album jako "Tangerine Dream - Kaleidoscope", následkem čehož se v prodejnách standardně objevovalo zařazeno v regálu s Tangerine Dream).
Edice Burning Airlines připojila k LP4 skladbu Bordeaux Rose, která chyběla na vydání Repertoire - a to dokonce hned ve dvou verzích - tedy včetně nové nahrávky z roku 1976 (SPi) - a doplnila ho i o SPf nahrané pod názvem I Luv Wight, jakož i o skladbičku Eye Witness ze stejnojmenného filmu. Přičteme-li k tomu podstatně kvalinější remix, je jediným nedostatkem této edice její naprosto absurdní celková podoba - vyšla v papírové krabičce, obsahující LP4 ve standardním "jevel case" s ohyzdným 12stránkovým bookletem, na němž je původní barevný obal alba reprodukován téměř nečitelným stříbrným tiskem na bílém pozadí, dále LP3 v krabičce na CD singl a k tomu všemu je volně přiložen důkladný 24stránkový booklet standardního formátu - k LP3! Těžko říci, zda se jednalo o výtvarný záměr - každopádně výsledek působí jako čistě nouzové řešení nějaké tiskařské chyby.

/LA/

Linky
Official web site




Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU