Logo

Recenzní desetiboj s kouzelným balíčkem


(Softwarové noviny 2/1995)



Dlouho očekávaný výprodej softwaru konečně propukl. Deset CD-ROMů s licencovaným softwarem po 150 – 200 Kč je příležitostí, jaká tu ještě nebyla.


Kouzelný balíček se jmenuje 5ft 10 PAK VOLUME 2 a obsahuje skutečně to, co slibuje: deset cédéček s legálními, nesharewarovými programy. Je přesně tím, co se potěší každého, kdo se nechal ukecat reklamou a vyhodil peníze za CD-ROM drive plus zvukovou kartu a z rozličných důvodů (obvykle především díky našim stupidním daňovým zákonům, respektive jejich představě o neinvestičních položkách) si nekoupil rovnou nějaký ten dárkový koš se spoustou disků v ceně. Tady je konečně má stejně levně, ne-li ještě laciněji, takže si svého multimediálního hardwaru může dosyta užít.

Dalo by se očekávat, že za ty drobné dostanete nějaké statistické ročenky, sbírku kuchyňských receptů na přípravu pizzy a k tomu nějaké reklamní animované demo. Nikoli – co je na balíčku zvláště pozoru hodno, je právě skutečnost, že v něm najdete i několik docela použitelných aplikací. Za zmínku rovněž stojí, jak úsporně lze kompaktní disky zabalit, nepoužíváte-li k tomu standardní krabičky – v plastikové harmonice zabere deset cédeček přesně stejnou šířku, jako normální dvojalbum.

Teď už ale rychle k obsahu, který i při sebevětší stručnosti přece jen nějakou tu stránku zabere.



1. MS Multimedia Jumpstart 1.1a for Windows (Microsoft 1994)

Asi nejpoutavější titul z celého balíčku. Obsahuje pravděpodobně kompletní program MS Video for Windows 1.1 Developement Kit, oholený nejspíš pouze o některé ukázkové animace. Neměl jsem bohužel k dispozici normální distribuční verzi, abych to porovnal, ale v průvodních souborech není nikde zmínka o tom, že by se jednalo o demo či beta verzi. Kromě Developement Kitu, Tools a Runtime VFW 1.1 je na disku další hromada driverů, utilit a technických článků k problematice multimedií a fontů. Zbytek do 433 MB zabírají rozličné animace a demoverze, z nichž asi nejpůvabnější je Lenny's MusicToons. Pokud máte doma dítko mezi šestým až dvanáctým rokem, budete mu jen těžko vysvětlovat, že tento titul naše prodejny nenabízejí.

Většina souborů na cedéčku je staršího data; nejnovější pak z března 1994. Pokud se začnete pídit, kolik jste ušetřili, budete trochu překvapeni – titul Multimedia Jumpstart u nás Microsoft nenabízí. Otázkou je, zda jej nabízí alespoň v zahraničí. Podle uvítací formule prohlížeče pomocných souborů: „Hello fellow programmers, developers and multimedia enthusiasts!“ by se dalo spíše soudit, že se jedná o nějaký marketingový materiál zasílaný spřízněným duším, ale těžko říci. Každopádně distribuční balení MS VFW Developement Kit 1.1 se jinak prodává za 4750 Kč.



2. 2000 Truetype & Type1 fonts for DOS and Windows (Fantazia Concept 1994)

Disk, čítající celkem 341 MB ve 14 425 souborech, obsahuje 2052 řezů, všechny jak v Postscriptu, tak v Truetypu. Ke každému je vzorový obrázek v EXE tvaru (vytvořený Grafic Workshopem – sharewarovým prográmkem, který stojí za pozornost), takže hrubá orientace je možná i bez nainstalování a bez příručky. Tu lze přiobjednat za 15 $ (či případně za 25 $ i s přídatným CD-ROMem Font For You, obsahujícím kompletní knihovnu fontů Fantazia – 2500 TT a T1 plus 1000 fontů Geoworks). Písmenka jsou za ty peníze až překvapivě slušně namalovaná. Jedná se vesměs o titulková písma, rozdělená do skupin podle vlastností (například Basic, Jazzy, Script apod.), eventuálně podle druhotných úprav (například dutá, stínovaná, rozbitá či s dírami). Zajímavé je důsledné uplatňování málo obvyklého řezu zvaného zde „Lefty“ (jinak většinou Oblique), což je stručně řečeno kurzíva šikmá doleva. Naproti tomu žádný font (alespoň pokud jsem si stačil povšimnout) neobsahuje řez v tučné kurzívě.

Kromě této drobnosti je největší vadou na kráse názvosloví písem – název je dán skupinovou příslušností, číslem fontu (ev. způsobem destrukce) a řezem – tedy například FZ Jazzy 14 (Holey) Italic. FZ nejsou v tomto případě iniciálky Franka Zappy, ale zkratka od Fantazia. Všechna písmenka tak sice máte alespoň pod ef, ale jinak se v nich vůbec nevyznáte. A konečně z hlediska našince chybička nejpodstatnější – žádné z písem pochopitelně není v kódové stránce Eastern Europe. Protože v kolekci zcela chybí oblíbené symbolové fonty (dingbats), přichází pro českého uživatele do úvahy pouze použití v titulcích, neobsahujících nabodeníčka, nebo kutilství s pomocí Fontographeru. (Případné zájemce o tento širší veřejnosti málo známý program upozorňuji, že tvorba vektorových fontů nemá naprosto nic společného s bitmapovými utilitkami typu fonteditoru z MATu a laikům je technicky skoro nedostupná).

Nicméně všech 2052 fontů vlastníte nyní zcela legálně – jde skutečně o licencovaná písma, za jejichž používání nemusíte platit žádné další poplatky. Jeden řez vás vyšel na 10 haléřů, což je opravdu nechutný dumping ve srovnání s 80 korunami za nevalné východoevropské fonty URW (pokud si koupíte CD-ROM EuroWorks s 500 řezy, jinak se separovaně prodává řez za 1400 Kč), nebo 30 Kč za font Corelu 5 (počítám-li, že vlastní program je k tomu zdarma; lokalizované fonty Corelu na CD, které vydalo už několik českých firem, vyjdou asi na dvacku za řez). A co jste ušetřili zakoupením „desetibalíčku“? Toť otázka.

V nabídce Optomedií se vyskytuje za 1426 Kč starší verze zvaná Fantazia Fonts and Sounds, která obsahuje navíc nějaké zvuky v již lehce obsolentním formátu VOC a „2000 Abobe a TT fontů“. Problém ovšem je, zda dohromady, nebo od každého. Za 500 Kč je totiž na trhu i cédéčko Font Elegance by Fantasia, obsahující údajně 3000 fontů ve formátech TT, T1 a Geoworks, jenže těmi třemi tisíci je míněno celkem. Ve skutečnosti jde tedy pouze o 1000 fontů, z nichž zhruba dvě třetiny se kryjí s obsahem cédéčka z 10PAKu, které je v softwarové dokumentaci důsledně označováno jako „4000 fontů“ (narozdíl od názvu uvedeného na reverzu disku a na dokumentaci tištěné). Tak si vyberte. Nicméně pod 800 Kč CD-ROM s takovým kvantem nesharewarových fontů určitě neseženete.



3. Movie Select for Windows (Paramount Interactive 1993)

Databáze 40 000 filmů uzavřená k 7/93. Filmografické informace jsou velmi nedostatečné – uvádějí pouze rok výroby, minutáž, hlavní představitele, režiséra a stručnou charakteristiku. Valná není ani provázanost odkazů. Vyhledávací funkce občas tvrdí, že v databázi objektivně existující heslo nenalezla. Listování je neuvěřitelně únavné – lze zadat pouze začáteční písmeno a pak otáčet stránky, dokud se neprohrabete k požadovanému záznamu, přičemž natahování stránek i z třírychlostního drivu trvá poměrně dlouho. Vyhledávat i listovat lze podle kritérií: herec, režisér a název filmu.

I přes uvedené nedostatky jde však o nejobsáhlejší filmovou databázi, která je u nás momentálně na trhu (konkurenční MS Cinemania obsahuje pouze 19 000 titulů). Disk je vhodný k vyhledání rozličných obskurností (obsahuje dokonce i anotaci videokazety Alchemist of The Surreal s pěti krátkými filmy Jana Švankmajera); relativně uspokojivý je i jako rámcová pomůcka k orientaci v režisérské a herecké filmografii, byť, jak již řečeno, vzhledem k chybným odkazům v databázi jsou informace skoro vždy neúplné.

Dlužno ovšem připustit, že program nebyl primárně zamýšlen k tomuto účelu. Jeho hlavní funkcí je doporučit konzumentu, který se chystá do videopůjčovny, jakou kazetu si vybrat. Za tím účelem vás nejprve nechá zvolit z dlouhého seznamu tři nejoblíbenější filmy, podle toho vybere desítku titulů do užší selekce a na základě vaší druhé volby pak nabídne Vysoce doporučené a Doporučené kousky. Podezřívám ho, že v nich převládají filmy z dílny Paramountu, ale protože i tato informace ve filmografických údajích chybí (stejně jako třeba země původu – pro Američany je film buď US, nebo Foreign), nemohl jsem si to ověřit.

Přídatkem do 206 MB jsou animace s dvanácti „poutáky“ na tehdy nejnovější filmy Paramountu (např. Bláznivá střela 2 a půl, Podivná hra patriotů apod.). Celkem vzato žádné veledílo, ale lidé se zájmem o kinematografii tento disk přece jen ocení. Samostatně se mi ho nepodařilo v žadné trochu aktuálnější nabídce najít; konkurenční MS Cinemania stojí 2000 Kč, verze aktualizovaná k roku 1994 dokonce 2700 Kč.



4. Rock, Rap'n Roll for Windows (Paramount Interactive 1993)

Docela legrační program distribuovaný na CD-ROMu místo na disketách – zabírá toliko 5,6 MB; po rozbalení 9,4 MB. Instaluje se kompletně na pevný disk – kompaktu není pro další používání zapotřebí. Jde o zajímavý vzorek ilustrující tvář současného diska, které dovršilo trendy započaté legendárním německým šramlduem Modern Talking paradoxně směrem k avantgardním ideám hnutí „geniale diletanten“, raženým zhruba ve stejné době tamtéž soubory typu Die Tödliche Doris. Ovšem bez té geniality. Zcela profesionální disko dnes dokáže úspěšně produkovat opravdu každý idiot, tedy pokud má dost peněz na kvalitní počítačové vybavení. Malým vzorkem pro začátečníky, kudy na to, je právě Rock, Rap'n Roll.

Stačí vybrat si styl – Rock, Reggae nebo Rap, naflákat si do banky jeden nebo více rytmů, a je to. Pomocná tlačítka obsahují nasamplované stylové výkřiky a sóla, a pokud to ještě nestačí, můžete si připojit mikrofon. Výsledný efekt je na něco tak primitivního až neskutečně kvalitní. Jako zábava to nevydrží dlouho, ale je to určitě stokrát zajímavější, než poslouchat 2-Unlimited nebo Twenty-4-Seven.

S doplatkem pouhých deseti dolarů můžete získat sedm „přídavných studií“ pro hraní ve stylech afro, latin, blues, soul, street jazz, big band a techno pop. Kompletní verzi nabízí BEN za neuvěřitelných 2300 Kč. To koukáte, jaký poklad jste za své dvě stovky dostali!



5. Dr. Schueler's Home Medical Advisor 3.0 for Windows (Pixel Perfect 1994)

Ani tento program není multimediální aplikací vyžadující přítomnost cédéčka v drivu; kompletní instalace na pevný disk zabere 6,5 MB. Jedná se o celkem praktickou záležitost – ovšem pokud bydlíte ve Spojených státech. Pro našince jde spíše jen o ukázku toho, jak podobné aplikace mohou vypadat.

Počítačový Domácí lékař sestává celkem ze sedmi vzájemně velmi dobře provázaných databází. První je interaktivní zařízení k diferenciální diagnóze 70 příznaků. Stačí si postěžovat na určitý problém a dr. Schueler vás zavalí otázkami, dokud nedospěje k pravděpodobné diagnóze, nebo k poznání, že na vaši nemoc prostě nestačí. Dále si můžete listovat ve slovnících zahrnujících více než 500 chorob, 150 úrazů, 500 jedů, 300 vyšetřovacích metod, 2400 léků a 120 poučných textů o životosprávě. Pravý ráj pro hypochondry s kutilskými sklony. U nás má z praktického hlediska asi největší cenu diferenciálně diagnostická část; terapie se ve Spojených státech liší jak co do spektra a názvů farmak, tak co do léčebných postupů.

Pokud by vás tato varianta Domácího lékaře neuspokojila, stačí plácnout se přes kapsu a zvýhodněně upgradovat na verzi 4.0, která je naopak už plně multimediální – má obsahovat obrázkový atlas o tisíci obrázcích a 70 videosekvencí – to vše v 650 MB za 25 $. Pokud jste prudérnější povahy, má být k dispozici i cenzurní funkce, která znepřístupní choulostivé záběry a obrázky, čímž explicite výrobce oznamuje zákazníkovi, že tam takové věci budou, takže by si to měl určitě koupit.

Kolik jste ušetřili? Opravdu těžko říci. Jediný podobný titul jsem našel v nabídce Optomedií – jmenuje se Family Doctor a stojí 900 Kč. Možná bude multimediálnější, ale má obsahovat databázi pouze 1500 léků, takže minimálně v tomto směru je na tom dr. Schueler lépe už ve verzi 3.0.



6. Battle Chess for DOS and Windows (Interplay 1993)

Poměrně roztomilá hra staršího data v novém superVGA hávu s přidanými zvuky. Jde o normální šachy namalované třírozměrně. Jediným vtipem je, že při braní soupeřovy figurky se panáčci utkají a zmasakrují – zvláště morbidní je vzít dámu věží. Efekty hry nepochybně vedly ke krátkodobému celosvětovému rozkvětu nové herní strategie žravých šachů. Pokud se vám efekty znudí, můžete je vypnut a používat hru jako normální šachy; údajně ale nesmíte být příliš dobrým šachistou. Nevím – nejsem žádným šachistou.

Hra nyní chodí i pod Windows – mimochodem lépe, rychleji a s většími možnostmi nastavení animací než v DOSu. Spolu s ní je na cédéčku spousta demoverzí, včetně prvního a druhého dílu Pána prstenů (viz SWN 9/94), Alone In The Dark (viz SWN 1/94) a Battle Chess 4000, což je ještě daleko lépe namalovaná a vtipnější verze klasických bojových šachů, parodující rozličnou klasiku sci-fi. Program zabírá 34 MB, dema 43 MB. Samostatně lze koupit za 900 Kč.



7. Space Quest IV for DOS and Windows (Sierra 1992)

Zde mohu být stručný, protože hra byla popsána v rubrice Computer ludus v SWN 3/94. Nestojí za nic. Na podzim 1994 se prodávala za 700 Kč.



8. Arts & Letters War Birds for Windows (Computer Support Corp. 1994)

Na první pohled zřejmý balast, tedy alespoň pokud je váš postoj k těmhle předmětům na zabíjení stejně vlažný, jako můj. První pohled však v tomto případě poněkud klame.

Disk je napraný 547 MB dat. Z nich asi 133 MB jsou WAV soubory se zvuky rozličných bojových letadélek ze světové války, projevy Winstona Churchilla, Adolfa Hitlera a tak podobně. Zbytek tvoří vlastní Wáleční Fťáci, demo verze multimediálních dějin kosmonautiky Space Age (50 MB) a Art & Letters Express – Test drive, čili patrně také jakési demo. Patrně proto, že si mi je přes veškerou snahu nepodařilo spustit, což je škoda, protože program má být údajně dvakrát rychlejší než Corel 5.

Pochyby o pravdivosti tohoto tvrzení však vzbuzují samotní War Birds, kteří jsou zřejmě okleštěnou verzí Expressu (ze kterého mi před totálním zhroucením systému naběhlo vždy alespoň úvodní okno, z něhož bylo zřejmé, že vypadá stejně jako Fťáci, ale má víc ikon a voleb v menu). Ptačí kastrát se nazývá prostě a originálně: Draw. Jde o vektorový grafický editor příbuzný Corelu, ale s podstatně menším množstvím funkcí, a hlavně nesrovnatelně línější, což je snad do jisté míry dáno tím, že i při kompletní instalaci (22 MB) zůstává stále vázán na přítomnost CD-ROMu. Je ovšem třeba přiznat, že to málo, co umí, dělá přehledněji a intuitivněji než Corel. Pro lidi, kteří tento typ programu potřebují jen občas a na jednodušší práci, by mohl být zcela postačující náhražkou kanadského monstra.

To je ovšem pouze racionalizací smutné skutečnosti, že se ve vašem vlastnictví ocitla taková pitomost. Pochopitelně v případě, že patříte k těm jedinců, kteří tyhle věci žerou, bude nad Fťáky hýkat nadšením – tedy pokud se vám je podaří správně nainstalovat. Dalo mi dost práce než jsem přišel na to, že ke správnému fungování programu nesmí být příslušná sekce WIN.INI přepsána instalací Expressu.

Program kolaboval na funkci z hlediska výrobce nejdůležitější – na databázi Wálečných Fťáků, velmi detailně zpracované včetně jmen nejúspěšnějších zabijáků, ať už létali za kterýkoli klub. Lze v ní nalézt dokonce i přesnou adresu leteckého muzea ve Kbelích a Národního technického muzea na Letné (jakož samozřejmě i jakéhokoli jiného muzea na světě, kde mají vystavené nějaké létající plechovky). To vše provází hukot Spitfirů a Messerschmittů a rozličné mluvené komentáře. V příkrém rozporu s tímto zaměřením jsou soubory clipartů, obsahující kromě nejrozličnějších obrázků s leteckou tematikou například i výběr z třinácti kočiček a jednatřiceti pejsků. Draw sice požívá vlastních formátů, ale umožňuje export a import v TIF, PIC a Windows Metafile, takže knihovny obrázků jsou alespoň takto zprostředkovaně přístupné i v jiných aplikacích.

Co se týče ceny, nepodařilo se mi najít nic podobného (tedy ve spojení s kreslicím programem, jinak samozřejmě ano). Pokračování Fťáků pod názvem Top Guns lze objednat na přiloženém kupónu se slevou za 10 $, takže předpokládejme, že při místních zlotřilých kurzech by nové cédečko mohlo stát nejméně takových 700 Kč, ale je to opravdu jen velmi hrubý odhad.



9. Sherlock Holmes Consulting detective vol. 1, ver. 2 for DOS (Icom Simulations, Inc. 1993)

I tato hra zaslouží stručnost. Jde o trochu vyšperkovanou starou hajtru, která bývá spolu s Grolierem, Where In The World Is Carmen San Diego a Matkou Husou takřa obligatorní součástí multimediálních dárkových košů. Obsahuje tři dobrodružství, které celkem zaberou přes 460 MB. Ocenit je třeba především animaci, která i dnes působí velmi dobře, ba dokonce lépe, než u mnoha novějších produktů. Designéři Sherlocka si zkrátka byli vědomi hardwarových omezení a vytvořili hýbací obrázky tak, aby se zbytečně nezdůrazňovala jejich technická nedokonalost. Jinak je hra únavná a pro člověka, který neumí plynně anglicky, prakticky nehratelná. Přesto se dodnes samostatně prodává (respektive nabízí) za 800 – 900 Kč.



10. PC Karaoke Family Fun vol. 3043 for Windows (Sirius Publishing 1993)

Morová rána nakonec – japonský nesmysl zvaný Karaoke dorazil do vašeho počítače. Mrkněte se na něj a rychle ho někomu věnujte. Nemusí to být ani počítačovec – disk se dá kromě první „skladby“ s daty přehrávat i na normálním cédéčku a je na něm celkem 23 a půl minuty špatné, převážně instrumentální hudby.

Co je Karaoke? Japonští výrobci už došli na hranice technických možností ve vylepšování drahé elektroniky a tím explicite i levné elektroniky, protože kdyby dále vylepšovali její parametry, což by asi šlo, neprodali by tu drahou. Co jim tedy zbývá, než ošperkovat levný elektronický trash různými udělátky a doufat, že se dostanou do módy. S Karaoke se jim to povedlo. Jde o zařízení, které se s větším či menším úspěchem pokusí odfiltrovat z vašich oblíbených fláků zpěv a umožní vám přes připojený mikrofon naskřehotat do zvuku milované kapely vlastní vokál. Dražší přístroje to umějí i nahrát.

Počítači ovšem chybí zařízení k potlačení zpěvu, takže buď můžete zpívat sborem, nebo vám hodní strýčkové od firmy Sirius připravili rovnou instrumentální verzi. Na rozdíl od toliko blikajících jezevčíků a mini věží si však na monitoru písíčka můžete přečíst text s optickým zdůrazněním toho, co máte zrovna zpívat. Pravda – musíte umět číst, což u příznivců podobných způsobů zábavy není vždy zcela samozřejmé.

Skladby na cedéčku jsou anglosaské tradicionály od Žluté růže z Texasu po My Bonnie; české skinheady by snad mohlo potěšit zařazení Camptown Races, které ještě za časů bolševika tvůrče opatřili svéobrazným textem: „Práskni negra do hlavy, hojá hojá, tak práskni negra do hlavy, hoja hoja hoj!“ Skladbiček je celkem deset. Ale víc, mnohem víc nabízí přibalený leták – 25 cédéček – Country Classics, Elvis, Love Song... na každém vždy deset svěžích melodií, což je, zdá se, výrobcova norma – to vše po 99 centech... za první. Další jsou po šestnácti dolarech.

Upřímně řečeno nepochopím, jak za to někdo může dát i ten dolar, ale stejně tak jsem nechápal, jak lidi mohou kupovat Česko-Moravsko-Slovenské svatby jedna až tisíc. A kupovali je. Nejspíš kupují i Karaoke – jinak by toho Sirius tolik nevydával. A nejen on. Firma BEN nabízí i Karaoke od Creativ Labs. Srdce českého skrblíka může pookřát – dvojalbum vyjde na 1400, šestialbový komplet na 4100 Kč; i na tomto cédéčku jste koupí kouzelného 10PAKu uspořili nejméně pět stovek. A nakonec pro dítka k výuce angličtiny by se i to Karaoke přece jen...



Sečteno a podtrženo: za lesklé placky v celkové hodnotě cca 14 000 jste dali pouhé 2000 a ušetřili jste tak 12 000 Kč. To je radosti!

Houby. Ve skutečnosti jste vyměnili své peníze v jednom z nejdražších valutových kurzů. Kouzelný balíček se totiž v Americe prodává za 29,99 dolaru, takže by u nás měl stát zhruba polovinu toho, zač jej nabízí firma BEN. Inu – nemohou nás přece rozmazlit. Kdo by pak ten drahý software kupoval, kdybychom si takhle zvykli...



Ještě na okraj: je vcelku logické, že existuje-li 5ft. 10 PAK volume 2, musí existovat i nějaký balíček číslo jedna. Nejenže existuje, ale je i u nás rovněž k dostání. Ovšem s tím drobným zádrhelem, že se jedná o podstatně méně lukrativní investici. Pět cedéček z něj je dokonalá vata – kromě obligátního PC-Karaoke do PAKu 1 Sirius přihodil i databázi CD-ROMů, dva kompakty s nějakými animacemi a jeden se sharewarovou verzí Doomu. Ani licencovaná hra Stellar 7 (alespoň pokud si pamatuji na její necédéčkou verzi) nestojí za mnoho, takže jediné hráčské potěšení představuje celkem roztomilý King's Quest V. Databáze slavných osobností roku, vyhodnocených časopisem Time, by snad mohla najít nějaké uplatnění, stejně jako World Fact Book, což mají být rozličné geografické statistiky a obrázky, a World Atlas, pokud je alespoň trochu slušně vyveden a aktualizován.

Ceny separovaných titulů v tom pořadí, jak jsou výše vyjmenovány: cca 700, cca 500, cca 2 x 400, 200, 600, 500, cca 700, 800, 800. Ceny označené cca znamenají ceny podobného titulu, pouze u databáze CD-ROMů se mi podobný titul najít nepodařilo, takže cena je vypálená od boku. Ostatní jsou převzaty z různých katalogů. Sečteno rovná se zhruba 5500 Kč, takže pokud jste si první 10PAK koupili v Popronu (kde stál o 500 Kč méně než u BENa), ušetřili jste celé 4000 Kč – ovšem co z toho byste si normálně byli ochotní koupit?



Celkem vzato je 10PAK pokročilým příznakem toho, co je už dávno zřejmé a odhadnutelné: celosvětového masivního poklesu cen softwaru. Ceny programového vybavení stále ještě tyjí z časů, kdy počítače byly záležitostí úzké skupiny zasvěcenců a software luxusním, malosériovým zbožím. V době, kdy se za jediný den dají prodat miliony exemplářů nového operačního systému, se ze softwaru už dávno stala stejně všední konzumní nicotnost, jako zubní pasta či toaletní papír. Zatím tak ale stále není vnímán. Dokonce ani počítače už nikoho neoslňují – staly se z nich běžné krabice, které nám v Bankomatu vypláznou prachy a v práci si na ně postavíme kafe a popelník. Ale software...?

Situace už dospěla dokonce tak daleko, že nejlevnějším způsobem, jak si pořídit software, je koupit si nový hardware. Nevěříte? Tak kupříkladu Corel 3.0 CZ dostanete samostatně třeba u H&J za 6750 Kč, nebo si můžete zajít do Escomu a koupit si aktivní bedýnky – údajně pětadvacetiwattové (v reálu nejspíš asi tak čtyřwattové, ale buďte si jisti, že kdesi existuje měřák, který těch 25 W skutečně naměřil) – za 2198 Kč (bez DPH) i s Corelem. Pravda – je to jen OEM verze, chudší o obal, videokazetu a diskety, ale jinak naprosto stejně funkční, legální a s českou dokumentací. Může něco ještě lépe dokumentovat skutečnou hodnotu softwaru? Ale zajisté – kupříkladu pokud si chcete koupit Adobe Photoshop 3.0 (29 000) a Recognitu 2.0 (35 000), je zdaleka nejlevnější pořídit si scanner UMAX UC-630 (32 000), k němuž jsou přibaleny. Scanner můžete klidně vyhodit do koše (zlí jazykové dokonce tvrdí, že to je to nejlepší, co s ním můžete udělat, ale řekl bych, že hodně přehánějí) a pořád ještě ušetříte 32 000 Kč. Jde sice o limitované verze, ale prodavači v ConQuestu se vždy dušují, že v nich nic podstatného nechybí.



Možná se vám zdá, že v tomto článku mluvíme pořád jen o penězích, ale taková už je doba. V oblasti softwaru jde sice o peníze až v poslední řadě, ale zrovna tak i v první, ve druhé, ve třetí a také ve všech ostatních až po tu poslední. Software je spolu s tvrdými drogami jedním z nejvýnosnějších kšeftů, jaké dnes existují. Lichvářské zisky jeho producentů jsou ovšem řádně daněny, odměnou za což se výrobcům i překupníkům dostává nejen beztrestnosti, ale přímo právní ochrany, ba dokonce ještě podpory při stíhání neposlušných toxikomanů, kteří se pokušejí zajistit si svou dávku zdarma. (Ještě že zatím nikdo neprosadil legalizaci drog; v konečném důsledku by závislé oběti byly ruinovány ještě daleko víc, neboť neexistuje horší mafie, než státní aparát.)

A tak velké softwarové firmy vydělávají miliardy a velké hardwarové firmy tiše krachují. Jak dlouho to ještě může vydržet? Těžko říci. Ale možná mnohem kratší dobu, než si myslíme.



Poznámka: všechny ceny, pokud není uvedeno jinak, jsou míněny s daní a byly zaokrouhleny na celé stokoruny dolů. Vycházejí z podzimních ceníků firem Optomedia, H&J, ConQuest, BEN a Popron.



5ft. 10 PAK volume two
Jednou větou: balík deseti komerčních titulů na CD-ROM
Prostředí a požadavky: různé; většinou Windows
Výrobce: kompletu Sirius Publishing, USA; jinak různí
Prodal: BEN, tel. (02) 781 84 12
Cena: 2000 Kč (včetně DPH)





Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU