Lege artis na Webu

Co je LAW


LAW je prostá zkratka názvu Lege Artis na Webu - a jen čirým "půvabem nechtěného" se jedná také o polovinu možného anglického překladu výrazu "lege artis" = "law of art", a to navíc o tutéž polovinu, kterou (v latině) obsahuje název domény "lege.cz". Dlouho jsme výraz LAW prakticky nepoužívali, ač potenciálně skýtal nejrůznější možnosti od prostoduchého limonádníkovitě reminiscenčního sloganu S námi přijde LAW, až po rafinované oblbnutí světových právníků, kteří by svými každodenními přístupy v mylném domnění, že u nás najdou něco ze své profese, mnohatisícově zvyšovali počet hitů na naše reklamní bannery...

Ne, nebojte - žádné otravné reklamní nesmysly u nás nikdy nenajdete - ač i to nám už bylo kupodivu několikrát nabízeno. Stránky LAW fungují podle svých vlastních ZÁKONŮ a nehodlají se podřizovat žádným zvyklostem "e-commerce" prostě proto, že na ni od začátku kašlou. Náš obchůdek rozhodně nikdy ani v nejmenším neaspiroval na to stát se nějakým "megastorem" - a vše ostatní u nás je a vždy bude zcela nekomerční. Už za prvních pět let provozu se LAW naučilo sponzorovat samo sebe a být samo sebou; proto jsme koncem roku 2001 změnili hlavní logo stránek zvýrazněním právě této zkratky. Odlišilo se tak definitivně LAW, jako organicky a svébytně se vyvíjející webová entita, od vlastního vydavatelství Lege artis.

Když LAW v roce 1997 vzniklo, bylo zpočátku skutečně koncipováno hlavně jako nakladatelská prezentace a přidružené "knihkupectví poslední štace", v němž bude možné sehnat i knihy jinde už dávno rozebrané. Ostatní sekce LAW, které původně měly hlavně přilákat zákazníky, se ale postupně rozrostly takovou měrou, že nakonec začaly zajímat nejen naše návštěvníky, ale v určitých fázích dokonce i nás samotné víc než to knihkupectví. Naprosto nemáme zdání, co zde bude za dalších deset či dvacet let - - - a tato neanticipovatelnost je po pravdě právě oním kreativním prvkem, který nás na tvorbě webu baví především.

Každopádně v současné době už je LAW kulturní institucí svého druhu - odlišnou od vlastního nakladatelství Lege artis a žijící jakýmsi nevyzpytatelným vlastním životem. Tato "institucionalizace" je také důvodem, proč je zde poměrně důsledně užíván plural maiestaticus, ačkoli nikterak nezastíráme, že s výjimkou části textů ve Vyžilém dekadentovi, prezentace Střešovické písmolijny a některých bibliografií jsou celé tyto stránky dílem jediného člověka - a to včetně technické i grafické podoby. Ono "my" však nejenže v psané formě zní paradoxně méně nadutě a egocentricky než "já", ale zároveň v sobě jaksi zahrnuje i čtenáře a příznivce LAW, bez nichž by tyto stránky byly jen nicotně narcistním artefaktem, a nejspíš by už dávno neexistovaly, protože by nemělo smysl je vydržovat. Nečekáme "až nás budou miliony" - naopak: výlučnost a extrémní individualismus jsou pro LAW programem. O to více nás ale potěší, budete-li právě vy patřit k těm nečetným jedincům, kterým se u nás bude líbit!

prosinec 2017Hlavní menu LAW